Kada su u pitanju usluge revizije, porezno i poslovno savjetovanje te strateške i transakcijske usluge, tu je EY vodeća svjetska kompanija, a znanje i kvaliteta usluga koje pruža više od 300.000 zaposlenika u preko 150 zemalja svijeta pomažu odgovoriti na neke od najvećih izazova u svijetu poslovanja. Svrha EY-a je izgradnja boljeg poslovnog okruženja, a o zahtjevima hrvatskog tržišta brine se oko 250 zaposlenika. Kroz četiri odjela, Odjel revizije, Odjel poreznog savjetovanja, Odjel strateških i transakcijskih usluga i Odjel poslovnog savjetovanja, u radu s klijentima EY timovima pomaže i 60-ak studenata. Radom na stvarnim projektima, studenti tako imaju priliku stjecati praktično iskustvo i razvijati vještine potrebne za osobni i profesionalni napredak, a oni najuspješniji studenti imaju mogućnost zaposlenja i nastavka razvoja karijere unutar EY-a. 

Kako izgleda prosječni studentski radni dan u EY-u, otkrila nam je Sara, studentica u Odjelu poreznog savjetovanja: „Moj radni dan počinje s „to do“ sastankom na kojem se prolaze i preraspodjeljuju zadaci. Kroz dan dobijem nekoliko zadataka od menadžera te u suradnji s njima te ostalim kolegama pripremam materijale za klijente. Oko 12 sati odem na pauzu za ručak ili kavu s kolegama gdje se malo družimo i opustimo, a po povratku u ured nastavljam sa svojim zadacima te ovisno o mojim fakultetskim obavezama najčešće oko 15h odlazim na fakultet. Pred kraj radnog dana u Timesheet unesem zadatke koje sam obavljala tijekom dan te vrijeme potrošeno na iste i tako privedem svoj radni dan kraju.“

Svoje iskustvo podijelio je i Rene, jedan od studenata u Odjelu revizije: „Moram priznati da sam izrazito zadovoljan pripravništvom u EY-u. Jedno je studirati o reviziji na fakultetu kao apstraktan i teoretičan koncept, a drugo je sudjelovati u procesu revizije. Naučio sam puno o postupcima i praksama revizijske djelatnosti. Sviđa mi se i što EY razumije studentske obaveze te je fleksibilan što se tiče koliko sati mogu raditi dnevno te mogu li raditi iz ureda ili od doma. I na kraju, čak i kada možda nema zadataka koji bi mi članovi tima mogli zadati, postoji mogućnost web-learninga gdje se može naučiti o mnogim stvarima, ne samo vezanim uz reviziju.“

Ono što veže sve studente u EY-u je znatiželja, motiviranost, odgovornost i želja za učenjem, a idealni kandidati su svi oni koji u svojoj karijeri žele postići izvanredne ciljeve i ostaviti trag u poslovnom svijetu. 

Svake akademske godine studentima se pruža mogućnost prakse u odjelima koji rade na raznim zanimljivim projektima, a o čemu nam je više ispričao Vid, student u Odjelu strateških i transakcijskih usluga: „Očekivao sam da ću u početku biti zadužen za manje projekte i administrativne poslove, no već drugi tjedan sam dobio priliku raditi na dubinskoj analizi Bugatti Rimac grupe. Znao sam da EY radi s poznatim brandovima na velikim projektima, no nisam očekivao da ću se tako brzo zateći u središtu stvari. Radna atmosfera kroz cijelo vrijeme trajanja projekta je bila izrazito pozitivna, a iskusniji kolege uvijek su bili spremni podijeliti savjet. Jako me se dojmilo što sam imao priliku pratiti tako veliki projekt iz prve ruke i učiti na stvarnim primjerima.“

Ines Horvat, voditeljica Odjela ljudskih potencijala u EY-u Hrvatska, istaknula je važnost studenata i njihov razvoj u EY-u: „Puno ulažemo u naše studente i na njih gledamo dugoročno – važno nam je da im iskustvo u EY-u bude iznimno te da imaju osjećaj ispunjenosti i pripadnosti EY zajednici. Najbolji primjer toga su naši partneri koji su i sami došli kao studenti, te su kroz karijeru u EY-u prošli sve pozicije, od asistentskih, seniorskih, menadžerskih pa sve do partnerskih. Razvoj naših zaposlenika izuzetno nam je bitan i zbog toga na naše studente gledamo kao na buduće lidere. Iznimno smo ponosni i na projekte koje smo osmislili upravo za studente poput Woman CoffEY Timea na kojem inspiriramo studentice pričama naših uspješnih liderica, te Summer Tax Academy koji održavamo u suradnji s Ekonomskim fakultetom, a na kojem studenti mogu saznati detalje iz svijeta poreza, kao i ostvariti 2 ECTS boda.“

Da su studenti važan dio EY zajednice pokazuje i činjenica da su uvijek uključeni i u sva društvena događanja poput virtualnih catch-up sastanaka, humanitarnih akcija te raznih uredskih druženja i slavlja koja su odlična prilika za međusobna povezivanja i širenje poznanstva. Kako bi novim studentima olakšali početak rada, u EY-u imaju poseban onboarding kao i svog BuddEY-a, zaposlenika koji je donedavno i sam bio student i koji najbolje zna kako studentima približiti novo okruženje. BuddEY je prva linija podrške u prvim danima i omogućava lakši onboarding dijeljenjem svog znanja, iskustva i korisnih savjeta.   

EY Hrvatska konstantno ulaže u svoje zaposlenike i studente omogućavajući im razne edukacije i programe formalnog učenja, pristup webinarima i internim predavanjima, ali i vodi brigu o njima i njihovoj dobrobiti. Osim kroz praktično iskustvo rada na stvarnim projektima, svim studentima i zaposlenicima omogućavaju dodatna usavršavanja putem baze internih treninga s preko 20.000 različitih edukacija te besplatni pristup Udemy platformi za sve dodatne edukacije kako bi stekli vještine za osobni napredak i napredak karijere.